СУ "Васил Левски", гр. Опака
мероприятияПразници

Ден на християнското семейство – 2022

Ден на християнското семейство се пада на 21 ноември всяка година.

На 21 ноември, освен ден на християнското семейство, се празнува и големия празник Въведение Богородично. Двата празника не са различни – те са по-скоро двете страни на една монета.

С Въведение Богородично се отбелязва постъпването на Дева Мария в църквата, където била заведена от родителите си на 3 годишна възраст, за да стане посветена девица. Посветени девици има и днес, известни са още като булки на Христос. Те могат да бъдат монахини, но не само. Животът им преминава в молитва, благосърдие и мисионерска дейност.

В деня на християнското семейство е прието родителите с малките си деца да отидат заедно на църквата, което символизира влизането на Богородица в Йерусалимския храм. Народното поверие е, че празничната маса след вечерята не се вдига, за да си хапне и Дева Мария.

На 21 ноември Българската православна църква отбелязва празника Въведение Богородично.Този празник се чества и като Ден на християнското семейство.По инициатива на ученическия съвет учениците от СУ „Васил Левски“ гр.Опака изготвиха тематично табло ,нарисуваха рисунки.Всички родители  в чест на Деня на християнското семейство получиха  магнитчета- детелинки с надпис „Благодаря Ви ,че сте моето семейство!“

С решение на Светия Синод от 1929 г. този празник се чества и като Ден на християнското семейство и на православната младеж. Според преданието, на този ден се случило паметно събитие. Богородица била обречена от родителите си на Бога още преди рождението си.

Когато навършила три години, те я завели в Йерусалимския храм. Със запалени свещи всички близки я съпроводили през града до храма. Светата Дева била поставена на първото стъпало и за почуда на всички, неподдържана от никого, тя се изкачила свободно по 15-те стъпала и се спряла на най-горното. Първосвещеник Захария – баща на св. Йоан Кръстител – я посрещнал, благославяйки я.

Когато достигнала възрастта, на която младите възпитанички на храма трябвало да се върнат в света и да се омъжат, тя била „дадена“ на престарелия си родственик Йосиф, който от тук нататък трябвало да бди над нея.

Въведение Богородично за първи път се е отпразнувал като самостоятелен празник през 715 г. През 543 г. император Юстиниан Велики построил в Константинопол църква, посветена на Въведение Богородично.

Според църковния ни календар празникът попада в периода на Коледните пости. На този ден вярващите приемат Свето причастие, а с него и нови сили за духовен растеж и борба със злото – в себе си и в света.

Този ден църквата е приела и за Ден на християнското семейство. Семейното ходене на църква в този ден символизира влизането на тригодишната Мария в храма и напомня на родителите за духовните им задължения към децата.

Защото семейството е най-доброто училище, което може да даде първите познания за Бога и Православието, за християнските добродетели, на които векове се е крепял българският род.

С решение на Св. Синод на Българската православна църква от 1929 г. празникът се чества и като Ден на християнското семейство и на православната християнска младеж. Този празник напомня на родителите и учителите, че трябва да възпитават децата в благочестие и вяра, в послушание към родителите си и чистота на нравите.

Традициите казват още, че след църква, семейството се събира около масата на чаша вино, топла питка и вкусна гозба. Така се чества здравата връзка помежду всички, а масата се оставя неразтребена, за да дойде Богородица през нощта, да хапне и благослови дома

Според народните поверия, на този празник българите гадаят какво ще е времето през следващата година. Ако е топло и слънчево, зимата ще е люта, а лятото-сухо, ако вали дъжд или сняг, зимата ще е снежна, лятото-дъждовно, а реколтата богата.

Много строго се спазва забраната да не се крои и шие дреха за мъж на този ден, защото ако го срещне вълк в гората, ще го нападне и изяде. Според народното поверие, нощите от 14 (или от 11 ноември) до 21 ноември, наричани „Мратински нощи“, са много по-лоши дори и от „Мръсните дни“, защото през тях най-лесно човек може да се разболее.