СУ "Васил Левски", гр. Опака

Февруари

МЕСЕЦ НА ИСТОРИЯТА


Филм- инициатива за празника на училището 2024 г.

Инициативата „Покани историята в своя дом“ беше посветена на Васил Левски. Целта беше колкото може повече жители на гр. Опака да поканят историята в своя дом чрез брошурата, посветена на живота и дейността на Апостола. Участниците четоха стихове, посветени на Левски.


Достойни за неговото име, или как по апостолски  почетохме патрона на нашето училище Васил Левски – 2024

Отново е месец февруари и учители и ученици в СУ „Васил Левски“ град Опака творят, създават и преразказват историята за великия син на България Васил Иванов Кунчев – Апостолът на свободата. По инициатива на комисията по организиране и реализиране на патронния празник в училището беше обявена седмица, посветена на Васил Левски под наслов „За себе си аз търся го отново“(Евтим Евтимов)

Седмицата започна със стена от  табла, посветени на живота и дейността на Васил Левски, изработени от класовете.

На 12 февруари всички класове проведоха „Апостолски час“, в който отново си припомниха мъдрите завети на Дякона. Защото представата ни за Апостола на свободата Васил Левски едва ли щеше да бъде същата, ако до нас не бе достигнало едно значително количество от неговото документално наследство под формата на писма, записки, бележки, а дори и едно стихотворение. В края на часа учениците дописаха мисълта „Левски съм, защото…“ и така дадоха своя принос към мъдрите завети на Левски, създавайки свои такива.

На 14 февруари учениците от 10 клас Санер и Мюмюн, с помощта на своите учители Румяна Неделчева, главен учител по история и Десислава Петрова, учител по география и икономика и гражданско образование, създадоха инстаграм  профил – suo1024l. Поканиха учители и ученици от 5 до 12 клас да ги последват и да отговорят на пет въпроса, свързани с живота и дейността на Васил Левски. Така по нетрадиционен начин се проведе викторина в  социалните мрежи.

На 15 февруари ученици от 11 клас и учителите Румяна Неделчева, Пелагия Трифонова и Дамян Добрев провокираха обществеността и общинското ръководство в Опака да четат стихотворения, посветени на Васил Левски. Със специално изработена от двете учителки брошура, опачени „поканиха историята“ в своите домове и станаха част от нашите апостолски инициативи.

На 16 февруари гости и ученици се докоснаха до празничния брой на училищния вестник „Букет“, подготвен от Пелагия Трифонова.

На 16 февруари се проведе патронният празник под наслов „Жив във времето“. Гости на патронният празник бяха Гергана Цонева – областен управител на област Търговище, Бахар Мустафова – заместник клет на община Опака, Веселин Николов – председател на Обществен комитет „Васил Левски“ гр. Търговище, Васвие Мехмедова – представител на родителския актив, много родители, общественици.

 По инициатива на  Румяна Неделчева с помощта на екип ентусиазирани учители: Десислава Петрова, Рефие Ахмедова, Ергун Али, Пелагия Трифонова, Дамян Добрев, Назмие Феимова и  Младен Пенев се подготви и реализира най-големия урок в живота  на всеки човек –„Аз  обичам България“! В състезанието  се включиха всички класове, подкрепени от своите класни ръководители. В 12 кръга, с много знания  и стремеж да се докажат 30 ученици в 11 отбора, с много емоции се впуснаха в шеметно състезание. В продължение на два часа и половина в училището ни звучеше българска патриотична музика, български стихотворения и приказки, българската азбука, много български дух, с много почит към българските исторически личности и българската история, много знания за Васил Левски и един победител! Всички отбори показаха апостолски дух и лъвски стремеж за победа! На финала достигнаха от начален етап отборът на 3 клас, от прогимназиален етап – 6 клас и от гимназиален етап – 10 клас. След оспорваният кръг „За теб Апостоле в 151 секунди“ и Колелото на късмета, победата извоюваха учениците от 10 клас.

Гордеем се, че нашето  училище носи името на Васил Левски, но това ни кара да се чувстваме и много отговорни! Неговата саможертва ни обрича да вървим напред, с поглед в бъдещето, с вяра в доброто, да се стремим да докажем, че сме достойни за неговото име, защото и тогава, и днес Апостолът е мярка за съвест, за всеотдайност, мъжество и чест!

Румяна Неделчева

Главен учител по история и цивилизации


XV Ученическа конференция

„Всичко се състои н нашите задружни сили“

посветена на 150 години от гибелта на Васил Левски

„Събитие, заради които си заслужава да пътуваме в историята“

В живота на всеки човек има събития, заради които си заслужава да пътува назад във времето, да се докосне до отминали епохи, да съпреживее нечия съдба, да остави своя отпечатък.

Традиция, започнала в далечната 2009 год. с учениците от 11-те класове по идея на учителката по история и цивилизации Румяна Неделчева, без заявка към следващите поколения, но превърнала се в „Код за принадлежност“ за всички последващи випуски ученици – ето това е днес XV Ученическа конференция.

На 4 март 2023 година 27 настоящи ученици, избрани от клас от 1 до 12, 16 „бивши“(участвали в 14 проведени назад във времето конференции), кметът на община Опака Мехидин Кадиров, старши експерт по ОНГОР към РУО Търговище Мария Вълчева, ръководството на училището и учители, участваха в XV Ученическа пътуваща конференция. С голямо вълнение, много емоции и ентусиазъм изминаха маршрута по стъпките на Апостола от родното му място Карлово, през центъра на Вътрешната революционна организация гр. Ловеч до мястото на залавянето му Къкринското ханче.

Домакини на XV конференция бяха учениците от 10 клас, които като екскурзоводи запознаха участниците с географска и историческа справка за Карлово и Ловеч, Националния музей „Васил Левски“ в Карлово, Музей „Васил Левски“ в Ловеч, паметника на Васил Левски в Ловеч и историята на Къкринското ханче. С голяма предварителна подготовка, много емоции и патриотични чувства момичетата от 10 клас – Ачелия, Бенгю, Дамла, Джансевер, Дерйа, Елчин, Елис, Шебнем и Сузан записаха своите имена в историята на нашата ученическа конференция. Наравно с екскурзоводите в посетените обекти, нашите екскурзоводи се представиха достойно!

В очите на всички участници се виждаше умора, но и гордост от това, че бяха част от този път, изминаван много пъти от Васил Левски, път, който ще запомнят завинаги!

Има ли смисъл историческото познание? Какво е народ без минало? Нали от миналото се учим да поправяме грешките си! Достатъчно ли е това, което пише в учебниците по история? Докосвайки се до миналото на места, толкова свети за българина, тъпчейки по земята, напоена с кръвта на предците ни, обработвана с героизъм и родолюбие, един огромен 14 метров бряст с толкова много спомени, оцелял повече от 150 години, кичур коса, съхранена във времето…не се питаме нужно ли е да познаваме миналото си?

Тук бяха нашите екскурзоводи, подготвени от учителя си по история и цивилизации Румяна Неделчева за да ни кажат истинския смисъл на историческото познание, а миналото…всеки го знае, всеки който иска!

XV Ученическа конференция стана факт, благодарение на финансовата подкрепа на кмета на община Опака Мехидин Кадиров, а всички участници получиха като спомен от това „общо дело“възпоменателен флайер, финансиран Съгласно Договор с Министерство на културата №РД 11-00-19/31.01.2023 г., проект “Съдействие на 83 Общински комитета “Васил Левски” за инициативите им по отбелязването на 150-та годишнина.”

Нашата Ученическа конференция е само едно парченце от пъзела на историята на нашето училище, и всички бивши и настоящи ученици се гордеят с нея. Пазят я, развиват я и я предават като завет към следващите поколения. Защото да мечтаеш за бъдещето си – е невероятно, да живееш в настоящето – е достойно, да познаваш миналото си – е безценно!

Румяна Неделчева

Главен учител по история и цивилизации


„Възрожденски войни“ с младите възрожденци от СУ „Васил Левски“ град Опака
За втора поредна година Младите възрожденци от СУ „Васил Левски“ град Опака, заедно със своя учител Румяна Неделчева, изнесоха достоен урок по родолюбие и патриотизъм. По традиция месец февруари е месец на историята, но и месец посветен на патрона на училището Васил Левски. За да запознаят своите съученици с факти и събития от живота на Апостола, младите възрожденци от VII клас подготвиха и представиха специалното историческо издание „Възрожденски войни“. В продължение на две седмици те предизвикаха учениците от IV до XII клас с въпроси от епохата на Българското възраждане. Специална комисия обобщи резултатите и предизвика отборите „Апостоли“ и „Будители“ да отговорят на въпросите в осем кръга. Във всеки кръг имаше топ отговор, посочен от съответния клас, който отборите трябваше да отгатнат. Най-оспорван се оказа кръгът  „Бързи въпроси“, в който бяха попитани учителите от училището, а отборите трябваше да познаят топ отговорите. С много ентусиазъм, предизвикателството „Възрожденски войни“ завърши с достойното представяне на седмокласниците.

Школа „ИсторикиИ“ по проект „Твоят час“ към СУ „Васил Левски“ град Опака проведе нетрадиционно занятие. В продължение на два часа ученици, учители и гости заедно навлязоха в непознатата история на родния край. Благодарение на гостите от Историческия  музей град Попово Пламен Събев, Директор на музея и д – р Невена Неделчева,  историята оживя. Темата на тази среща „Селища и население в района на Опака през XV – XVII век“ предизвика дискусии и неподозирани емоции в младите историци. Малко известни факти от архивите оживяха благодарение на емоционалната беседа от д–р Н. Неделчева. Демонстрацията от Пламен Събев  със старинни оръжия от този период, предизвика въображението на всички. Още по емоционално протече втората част от срещата, когато младите историци заедно с господин Събев обсъдиха архивните родови снимки, събирани през периода. В края на срещата гостите от музея вече бяха приятели на школниците и те с нетърпение очакват следващите срещи.

Румяна Неделчева
Ръководител на школа „ИсторикиИ“

  

В СУ ,,В. Левски“- гр. Опака през месеца се проведоха различни мероприятия за месеца на философията. Ученици  IX, X, XI  клас изработиха различни тематични табла през целия месец.
    Учениците участваха в конкурс за есе на тема ,,Висша мъдрост е да различаваш доброто и злото“. Учениците бяха много активни и на първо място се класира Севги Шемсиева от IX клас.
     На 20.02. се проведе състезание по философия, на което учениците показаха знания по философия. Заслужено първо място спечели отбора на XI клас, а отборите на IX и X клас поделиха второто място.

Урок по родолюбие

По случай 144 год. от гибелта на Васил Левски и 180 години от рождението му учениците от клуб „Млади възрожденци“ и приятели -шести клас представиха специалното издание на „Като две капки вода – Възрожденци“. На празника присъстваха госпожа Кр. Бонева, началник на РУО Търговище, госпожа П. Атанасова и госпожа М. Петкова – старши експерти, господин В. Николов, председател на Обществения комитет В. Левски град Търговище, господин Р. Георгиев, заместник кмет на община Опака, ученици, учители, родители. Много емоционално, много патриотично и въздействащо, младите възрожденци влязоха в ролите на историческите личности като Паисий, Петър Берон, Васил Априлов, Найден Геров, Васил Левски, Раковски, Ботев, Райна Княгиня, Стилияна Парашкевова, Баба Тонка Обретенова и др. С изработени от родителите костюми, аксесоари, коси, бради и мустаци младите възрожденци пресъздадоха историческата обстановка на периода Възраждане. Представиха своите исторически личности много близко до историческата достоверност на епохата.

Многоуважаваното жури, представено от госпожа Петя Атанасова, старши експерт ОНГО, госпожа Ивета Иванова, заместник директор в нашето училище и Йордан Кънев, представител от Обществения съвет оцениха по достойнство младите възрожденци. Последен като хроникьор на събитията, описал ги най – добре в своите романи се представи Николай в ролята на поета Иван Вазов. Нямаше как този урок по родолюбие да не завърши и със символа на възрожденския учител, героинята от Вазовия роман Рада Госпожина. В ролята на героинята се появи учителката на младите възрожденци госпожа Румяна Неделчева. Един учебен час, но не обикновен! Един учебен час – достоен урок по родолюбие и патриотизъм!    

Румяна Неделчева
Главен учител по История и цивилизация

Ученическа конференция
„Всичко се състои в нашите задружни сили”

На 19.04.2016г в СОУ“Васил Левски“ гр.Опака се проведе ученическа конференция „Всичко се състои в нашите задружни сили“. Конференцията бе открита от г-жа Ивета Иванова и започна с участие на най-малките последователи на Апостола – второкласниците.  В хода на конференцията учениците от ХІ клас представиха своите презентации, които тази година бяха посветени на създаването на комитети в българските земи от 1869г. до 1872г. Създаването на комитети в градовете Плевен и Ловеч  проследи в своята презентация Мелис Исмаилова, която изработи заедно с Айлин Бехтинова.  Кяние Ахмедова представи създаването на комитетите в Троян и Пазарджик, а как са възникнали комитети в манастирите  проследи Менис Басриева чрез презентация изработена заедно с Гюляй Фикриева.
Вече втора година в конференцията се включват и ученици от ОУ “В. Левски“ с. Крепча. Те представиха рецитал посветен на Васил Левски. Конференцията продължи със сценка подготвена и представена от учениците от ХІ клас „Създаване на комитет в българско“
На конференцията гости бяха г-н Веселин Николов, председател на обществен комитет „Васил Левски“ ; г-н Свилен Николов представител на в-к „Търговищки новини“; учители и ученици от училище.

Ученическа конференция
„Всичко се състои в нашите задружни сили”

   За седма поредна година в СОУ „Васил Левски” град Опака, обл. Търговище, единадесетокласниците под ръководството на учителя по История и цивилизация г-жа Румяна Неделчева, председател на училищния комитет „Васил Левски”, с подкрепата на Обществения комитет „Васил Левски” гр. Търговище в лицето на г-н Веселин Николов и пълното съдействие на Директора на училището г-н Борислав Борисов провеждат традиционната Ученическа конференция „Всичко се състои в нашите задружни сили”.
Как започнахме?  Връщаме се назад, когато искахме да направим нещо интересно, нещо ново, нещо, което да мотивира учениците да научат нови факти, да искат да се изявят, да обогатят своя свят. И така вече седем години. Целта на тази конференция е да погледнем на Левски от друг ъгъл, да изследваме, да открием и да научим нови неща от неговия живот. Затова  единадесетокласниците  са си поставили задача да ги изучат. Според интересите на учениците всяка година създаваме екипи, които се подготвят по различни теми. Ето част от темите тази година:  „Жените в живота на Апостола”, „Народе????”, „Под вънкашност чужда и под име ново”, „Обиколките на Левски из българските земи”. Конференцията е събитие, очаквано с голям интерес от всички ученици от нашето училище. Тя стана важна част от инициативите на училището и училищния комитет „Васил Левски” за месеца на историята /в нашето училище всеки месец е посветен на отделен предмет/ и седмицата, посветена на Васил Левски. На конференцията присъстват гости от гр. Търговище, общественици, родители – членове на училищния комитет, любители на историята.
„Всичко се състои в нашите задружни сили”. Мисля, че всяка година с общи усилия доказваме това! Заедно, ние правим нашият свят по–пълен с информация за Левски, за нас, за света!

Румяна Неделчева
Главен учител по История и цивилизация
СОУ „Васил Левски” град Опака